Aktivity-Sportovní vyžití a nabídka okolí

Orea Resort Sklář

Sportovní vyžití a nabídka okolí

Wellness & Relaxace

Relaxační a wellness centrum je ideálním místem pro využití Vašeho volného času nebo při nepřízni počasí. V příjemném prostředí našeho wellness centra nebo relax & care centra načerpáte novou sílu a energii během našich procedur za doprovodu relaxační hudby. Bohatá nabídka masáží a kosmetických procedur.

 

Billiárd

Billiárdový stůl je umístěn v zadní části lobby baru. Tága a koule jsou bez poplatku k zapůjčení na hotelové recepci. Billiárd je v provozu denně od 09:00 do 24:00 hodin. Poplatek za pronájem je 90 Kč na hodinu.Nutná rezervace míst na recepci hotelu.

 

Bowling v Harrachově

Bowlingový club v Harrachově je umístěn v nedalekém areálu ADOS, cca. 15 minut pěšky od hotelu. Club je vybaven čtyřmi bowlingovými dráhami. O víkendech doporučujeme rezervaci dráhy předem, tuto rezervaci Vám ochotně zajistí hotelová recepce. Otevírací doba je od 13:00 do 01:00 hodin. Cena za pronájem dráhy je od 290 Kč na hodinu.

 

Golf v Harrachově

Harrachov – zelený svět Krkonoš. Jsme jediným hřištěm v Krkonoších s nainstalovanými odpališti pro nejmenší golfisty v rámci projektu rodinný golf – „Family Courses“, děti se tak stávají rovnocennými partnery svých rodičů.Poloha hřiště v horském středisku umožňuje spojit golf s rodinnou dovolenou. Jedná se o nejvýše položené hřiště v Čechách (730 m n.m.) zasazené do krásné přírody západních Krkonoš. Devítijamkové hřiště je zapojené do projektu Family Courses. Par hřiště 60, délka 2 992 m ze žlutých odpališť. Je možno využít další aktivity – horská kola, tenis, horská turistika, mini golf, koupaliště.

 

Lanové centrum Harrachov

Lanové centrum PROUD – Harrachov se nachází v Krkonošském národním parku na soutoku řeky Jizery s Mumlavou. Areál se rozkládá na ploše cca 5.500 m2 a celý je situován čistě v přírodě. Při programu Vás tedy nebude nic rozptylovat a vy si tak budete moci intenzivně vychutnat jedinečné zážitky.V lanovém centru na vás čeká areál nízkých překážek, nově otevřený areál nízkých týmových překážek, tréninková stěna, několik aktivit zvaných „problem solving“, dále pak 10 individuálních a 5 týmových vysokých překážek (výšky od 4 do 11 metrů) a na závěr věž (Challenge tower) s několika vertikálními překážkami a plošinou ve výšce 12 metrů. Z této plošiny vede lanovka dlouhá 80 metrů.

 

Bobová dráha Harrachov

Špičková zahraniční technologie bobové dráhy umožňuje v Harrachově vrcholný zážitek z jízdy. Tato atrakce je určena pro všechny od 2 do 100 let. Rychlost bobu ovládají jezdci sami pomocí brzdové páky a tak si každý zvolí své vlastní tempo, které mu vyhovuje. Na bobové dráze lze jezdit samostatně nebo ve dvojici se svými dětmi či kamarády.

 

Monkey Park Harrachov

Jedná se o 273 metrů dlouhé lanové centrum se 14 překážkami pojmenované jako MONKEYPARK.MONKEYPARK je určen nejširší veřejnosti včetně dětí od 140 cm výšky. Je projektován a koncipován tak, aby ho mohl absolvovat i absolutně netrénovaný turista nebo dítě od dané výšky. Návštěvník Špindlerova Mlýna a Harrachova, se tak zde bude moci kromě svezení na bobové dráze věnovat na jednom místě i další atraktivní aktivitě. Atraktivita MONKEYPARKU spočívá v postupném zdolávání překážek zavěšených na lanech mezi stromy ve výšce 3 – 7 metrů. Na stromech jsou přitom připevněny mezi jednotlivými překážkami speciální základny, na nichž si návštěvník jednak odpočine a také se přesune po překonání jedné překážky na druhou.

Animační program

OREA Hotels & Resorts – vaše rodinná dovolená v České republice

Děti se u nás rozhodně nudit nebudou. Mají totiž o zábavu postaráno. V Dětském klubu jsme pro ně nachystali plno kreativních her a úkolů. Nezapomněli jsme ani na dospělé. Pro ty máme připravené sportovní aktivity a soutěže. Záleží pouze na vás a vašich dětech co si vyberete.

 

V hlavní zimní (25. 12. 2021 – 20. 3. 2022) a letní (1.7. – 1.9. 2022) sezóně je dětský klub otevřen vždy od úterý do neděle v čase od 9:00 do 20:00 hod.

 

V průběhu jarní a podzimní sezony pak ve vybraných termínech v pátek od 17 do 20 hodin, v sobotu od 9 do 11:30 hodin, dále pak mezi 15 až 18 hodinou. Večerní program od 19 hodin je ve znamení Disko hrátek s liškou Eliškou.

Aktuální program naleznete na recepci hotelu.

 

Těšíme se na vás,

 

Váš Český Animační Tým a tým OREA Hotels & Resorts

Sjezdové lyžování

Sjezdové lyžování, půjčovna lyžařského vybavení a lyžařská škola

Harrachov nabízí velké množství skvěle upravených lyžařských tras a vleků pro všechny kategorie lyžařů; od začátečníků až po zkušené lyžaře či snowboardisty. Nelyžaři mohou využít sáňkařské dráhy nebo turistické trasy. Veškeré informace týkající se lyžařských tras na Čertově hoře (včetně jízdního řádu skibusu) naleznete na www.skiareal.com.

Při ubytování na OREA Resortu Sklář obdržíte na recepci Harrachov Card, se kterou můžete využít slevu na jízdné, a se kterou máte skibus zdarma. Zastávka skibusu je přímo u hotelu Sklář. Pro nejmenší lyžaře a začátečníky doporučujeme využít Skiareál Hilbert v centru Harrachova.

Využít můžete také půjčovnu lyží, snowboardu – servis GGR Vertical Sports, které se nachází přímo v OREA Resortu Sklář (vedle lyžárny). K zapůjčení jsou rovněž saně a sněžnice. Pokud jste začátečník, nebo si chcete vylepšit svou lyžařskou techniku, GGR Vertical Sports nabízí také lyžařskou školu a školu pro snowboardisty. Veškeré informace a online objednávkový formulář naleznete na www.ggr.cz. Pro hosty OREA Resortu Sklář platí jednotlivé 10% slevy. Pro větší skupiny se ceny řeší individuálně.

Běžecké lyžování

Vydejte se na cestu po nejkrásnější místech Harrachova a okolí.
Vybrat si můžete z několik úrovní obtížnosti. Navštivte pramen Labe, nebo si užijte pohled z Čertovy hory.

 

ZÁVODNÍ – HARRACHOV – 5km

Popis běžkařské tratě: lyžařská závodní trať Harrachov 5 km
Náročnost: lehká

Harrachov stadion- u lyžařského stadionu – křižovatka– u lyžařského stadionu – Harrachov stadion.

 

 

ČERTOVA HORA Z HARRACHOVA – 9,4km

Popis běžkařské tratě: Na Čertovu horu lanovkou z Rýžoviště, dále bez větších stoupání kolem Ručiček zpět.
Náročnost: lehká

Čertova hora – Odbočka na čertovou horu – U Janovy skály – rozcestník, Janova skála – Studenov- Čertova pláň, Vrchol – Ručičky – Krakonošova cesta – Rýžoviště, Parkoviště.

 

HARRACHOVSKÝ OKRUH  1 – 21,7km

Popis běžkařské tratě: Výstup z Harrachova údolím Mumlavy, návrat po Terex-Janouškově cestě. Po velmi dobře upravovaných cestách.
Náročnost: střední

Harrachov autobusová zastávka – Hřebenka – Mumlavský vodopád – Mumlavská cesta – Krakonošova snídaně – nad Krakonošovou snídaní – pod Voseckou boudou – Terex cesta – pod jakšínem – Spáleniště – Pod Bílým vrchem – V Borovicích – Mumlavský vodopád – Hřebenka – Harrachov autobusová zastávka.

 

HARRACHOVSKÝ OKRUH  2 – 26,7km

Popis běžkařské tratě: Výstup z Harrachova po lyžařské magistrále na Voseckou boudu, návrat po Terex-Janouškově cestě. Po velmi dobře upravovaných cestách.
Náročnost: obtížná

Harrachov autobusová stanice – Hřebenka – Mumlavský autobus – Mumlavská cesta – Krakonošova snídaně – nad Krakonošovou snídaní – pod Voseckou boudou – Vosecká bouda – Terex cesta – pod Jakšínem – Pod Jakšínem – Spáleniště – Pod Bílým vrchem – V Borovicích – Mumlavský vodopád – Hřebenka – Harrachov autobusová stanice.

 

HARRACHOVSKÝ OKRUH 3 – 11,1km

Popis běžkařské tratě: Nejlehčí ze tří Harrachovských okruhů, taktéž po lyžařské magistrále přes Alfrédku a Jakšín.
Náročnost: střední

Harrachovský kemp – Pod celnicí – Alfrédka – Pod Jakšínem – Spáleniště – Pod bílým vrchem – V Borovicích – Harrachovský kemp.

 

 

 KRKONOŠSKÁ LYŽAŘSKÁ TRASA – 21,6km

Popis běžkařské tratě: Harrachov – Špindlerův Mlýn
Náročnost: střední

Harrachov autobusová zastávka – Hřebenka – Mumlavský vodopád – Mumlavská cesta – Krakonošova snídaně – nad Krakonošovou snídaní – pod Voseckou boudou – Vosecká bouda – Labská louka – Mumlavská louka, rozcestník– Mumlavská louka – Pančavská louka – Zlaté návrší, vyhlídka – Vrbatova bouda – Zlaté návrší, úbočí – odbočka na Medvědín – Masarykova silnice – Horní Mísečky, rozcestník – nad Bedřichovem – Lanovka na Medvědín, parkoviště.

 

 

 PRAMENIŠTĚ LABE Z HARRACHOVA – 21km

Popis běžkařské tratě: Hřebenová túra. Na Labskou louku kolem Dvoraček a Kotle, zpět do Harrachova přes Voseckou boudu.
Náročnost: střední

Rýžoviště parkoviště – Krakonošova cesta – Ručičky – Dvořačky – pod Kotelským sedlem – U Růženčiny zahrády, rozcestník – Pančavská louka – Mumlavská louka – Labská louka, rozcestník – Vosecká bouda – pod Voseckou boudou – nad Krakonošovou snídaní, rozcetník – Krakonošova snídaně, rozcestník – Mumlavská cesta – Mumlavský vodopád – Hřebenka – Harrachov autobusová zastávka.

 

 

 RUČIČKY Z HARRACHOVA – 17,3km

Popis běžkařské tratě: Údolím Mumlavy na Krakonošovu snídani, dále po lesních tratích na Ručičky a přes Studenov zpět do Harrachova.
Náročnost: střední

Harrachov autobusová stanice – Hřebenka – Mumlavský vodopád – Mumlavská cesta – Krakonošova snídaně – Kládová cesta – Krakonošova cesta – Ručičky – Čertova pláň, vrchol – Studenov – Rýžoviště, parkoviště.

Cyklotrasy

OREA Resort Sklář v Harrachově Vám díky svému umístění nabízí ideální podmínky pro cykloturistiku. Vydejte se na kole po krásné hornaté krajině a užívejte si jedinečný výhled z Čertovy hory. Naše cesty Vás zavedou na ty nejhezčí místa, která si nemůžete nechat při návštěvě Krkonoš ujít.

 

NA JIZERKU

Odkaz na mapu
Délka trasy: 24km
Výškové převýšení: 410m

Popis trasy: 
Harrachov, Nový Svět. Začátek trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek. Odtud  po hlavní silnici přes Janov  na křižovatku na Mýtě. Na křižovatce u benzinové pumpy pokračujeme po hlavní silnici mírným stoupáním vpravo a to až za obloukový most přes Jizeru. Za mostem ihned vpravo a po vedlejší silnici do Kořenova. Stoupáním pak kolem restaurace Márt  a penzionu U Krbu až k vlakovému nádraží.
Kořenov, vlakové nádraží. Od nádraží  přímo a po přejezdu kolejí delším stoupáním na Horní Polubný. Na první křižovatce – u hotelu Sport – odbočíme vpravo a dalším stoupáním stále po místní silnici až na Václavíkovu Studánku na vrcholu. Dále  bez odbočení až na parkoviště pod Bukovcem v osadě Jizerka.
Jizerka, parkoviště pod Bukovcem – Mořina. Přes parkoviště pak vpravo k lesu a lesní cestou, zpočátku prudkým sjezdem, až k železničnímu mostu nad cestou.  Dalším sjezdem pak až k  prvnímu rozcestí níže v Kořenově. Zde vlevo a přes starý  most přes Jizeru mezi chaty dále – to jsme již v Údolí naděje. Skoro celá cesta až sem  z parkoviště pod  Bukovcem vede po červené turistické značce.
Kořenov, Údolí naděje.  Cestou dále stoupáme  k lesu a za závorou nejprve prudkým stoupáním po lesní cestě na Mýtiny. Tento úsek naší cesty nevede již po červené značce. Dále nám již známou cestou to je po místní silnici.

 

 

NA ROZJEZD

Odkaz na mapu
Délka trasy: 15,3km
Výškové převýšení: 240m

Popis trasy: 
Harrachov Nový Svět. Začátek této naší trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek. Odtud mírným stoupáním po hlavní silnici asi 150 m a odbočujeme vlevo přes tak zvaný Hábův most přes řeku Milnici. Dále téměř v protisměru po vedlejší silnici – nejprve téměř po rovině a později  mírným stoupáním až pod vlakové nádraží na Mýtinách. Odbočíme-li na vrcholu stoupání ze silnice vpravo pod železniční viadukt – za ním ihned vlevo – přijedeme k budově vlakového nádraží /cesta dál vede na  turistický přechod do Polska/.  Pokračujeme přes koleje a sjezdem pod budovu nádraží na naší původní cestu.
Harrachov, Mýtiny. Přes parkoviště pokračujeme přímo – silnice zde končí – a za chatou a garážemi u lesa odbočujeme z červené turistické značky vpravo. Po asi 20 m stoupání pokračujeme za závorou sjezdem vlevo. Jedeme po zpevněné lesní cestě až do Údolí naděje v Kořenově.
Kořenov, Údolí naděje. Po sjezdu na rovinku ještě před chatami odbočujeme vpravo na prohlídku Údolí Naděje. Zpevněná lesní cesta vede skoro po vrstevnici po levé straně řeky Jizery a na mnoha místech zde najdeme vhodná místa ke koupání a slunění na velkých balvanech v řece.  Po příjezdu k železničnímu mostu – cesta dál vede do Polska – se stejnou cestou vracíme zpět k chatám na rovině. Mezi chatami pak vpravo  cestou přes starý most do Jizerských hor. U prvního rozcestníku dále – asi po 150 m – se dáme vlevo a na silnici pak stoupáním  vpravo.  Po silnici stoupáme kolem hotelu Márt až k penzionu U Krbu –  leží asi 150 m pod vlakovým nádražím v Kořenově.
Kořenov, pension U Krbu. Od pensionu U Krbu pokračujeme po modré turistické značce vlevo. Po lesní cestě pak přijíždíme  až k Lesní chatě. Zde pak přímo po asfaltové místní silnici  – bez značení – až na hlavní silnici pod místní školou. Zde vlevo a sjezdem po hlavní silnici k obloukovému mostu přes řeku Jizeru. Před mostem  ihned vpravo a po místní silnici sjíždíme kolem továrny na umělá střeva, Cutisinu, až na rozcestí níže – výše ještě můžeme navštívit Lanové centrum, vidíme jej za řekou. Vlevo pak přes starý most, opět řeka Jizera, až k Hotýlku na Mýtě – máme zde poslední možnost občerstvení.
Harrachov, Mýto. Za Hotýlkem na Mýtě po silnici vlevo a výše na křižovatce po hlavní silnici vpravo. Mírným stoupáním pak přes Janov /můžeme si zde prohlédnout náhon na malou vodní elektrárnu u místní pily/  na začátek naší menší okružní  trasy tedy do Harrachova na Nový Svět.

 

 

VÝCHODNÍ OKRUH

Odkaz na mapu
Délka trasy: 25,2km
Výškové převýšení: 700m

Popis trasy: 
Harrachov, Nový Svět. Začátek této naší trasy je opět u hotelu Motejlek. Po hlavní silnici  na křižovatku u hotelu Karolína. Zde  vpravo přes celý Harrachov  na autbusové nádraží. Zde vpravo a po mostě přes řeku Mumlavu po zelené značce na Rýžoviště a dále po pěkné, Krakonošově cestě, delším mírným stoupáním na rozcestí Ručičky.
Ručičky, rozcestí.  Na rozcestí pokračujeme u kiosku vpravo. Jedeme nejprve téměř po vrstevnici a později mírným sjezdem a vzápětí stoupáním až na rozcestí na Studenově. Lesní zpevněná cesta – tak zvaná Janova cesta – vede po modré turistické značce.
Studenov, rozcestí. Za chatou na rovině, vlevo a sjezdem po zpevněné  cestě až na rozcestí Krásná vyhlídka níže.
Varianta A 22,7 kmchaty na Studenově přímo na sjezdovku z Čertovy hory a na začátku mírného stoupání  vlevo,  sjezdem pak až do ostré zatáčky vlevo níže. Vpravo odtud vidíme skokanské můstky a pod námi město Harrachov. Zde se tato varianta spojuje s hlavní  trasou.
Krásná vyhlídka, rozcestí  Na rozcestí  vpravo a  stoupáním kolem chalup v lese, část zvaná Hleďsebe, bez odbočení  až na rozcestí na  rovině.  Zde vpravo asi 1,2 km ke skokanským můstkům, později se na toto rozcestí vracíme. Zde se naše trasa spojuje s variantou.
Čertova hora, rozcestí u skokanských můstků. Po prohlídce Harrachova z nadhledu se vracíme zpět na rozcestí níže. Odtud pak po asfaltové cestě bez jediného šlápnutí až na silnici v Janově. Pozor na závoru přes cestu ke konci tohoto úseku. Po příjezdu na silnici dalším sjezdem vlevo kolem pily v Janově na Mýto.
Varianta B 20,8 kmpo hlavní silnici vpravo na začátek naší trasy.
Mýto, křižovatka. Na křižovatce  vlevo a vzápětí vpravo mezi benzinovou pumpu a Hotýlek na Mýtě. Za starým mostem přes Jizeru vpravo a  stoupáním kolem lanovému centra, za vodou, a výše továrny Cutisin na hlavní silnici. Přes hlavní silnici přímo a u hotelu Sandra vpravo. U rozcestníku dále vpravo a přes most k chatám v Kořenově, Údolí Naděje. Cestou mezi chatami přímo k lesu a  za závorou, zpočátku ostrým stoupáním,  až na Mýtiny na vrcholu.  Z parkoviště pod vlakovým nádražím na Mýtinách přímo po silnici. Jedeme nejprve po rovině a později pěkným sjezdem na začátek naší trasy.

 

 

SEVERNÍ OKRUH

Odkaz na mapu
Délka trasy: 35km
Výškové převýšení: 680m

Popis trasy: 
Harrachov, Nový Svět. Začátek trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek.. Po hlavní silnici jedeme dolů přes Černý most k odbočce do protisměru vlevo na Novou Janovu cestu. Leží asi 100 m nad pilou a ihned začíná stoupáním a výše závorou. Po pěkné asfaltové cestě stále stoupáme až k rozcestníku po třech kilometrech – Na Kamlu. Zde po zelené vlevo skoro až k věži mamutího můstku. Cestou vpravo pak až na turistickou sjezdovku výše.
Varianta A 32,6 km: sedačkovou lanovkou s koly /zdarma/ na vrchol Čertovy hory. Ušetříme si tím zdolání 370 m výškových. Po kratší jízdě po sjezdovce se naše cesty spojují. 
Čertova hora, turistická sjezdovka. Na sjezdovce  pak vpravo k rozcestníku. Zde opět vpravo a po modré turistické značce až na Studenov. Cesta vede kolem odbočky k Janově skále téměř po vrstevnici. Pozor ale na prudší sjezd ke konci tohoto úseku.
Studenov, rozcestí. Na rozcestí za budovami přímo, později mírným stoupáním a po rovině na rozcestí na Ručičkách. Celý tento úsek vede po modré značce. Za kioskem odbočujeme vlevo a sjezdem po zelené až k první odbočce vpravo asi po 0,9km. Zde vpravo po asfaltové cestě, t. zv. Kládová cesta, až na rozcestí dále v údolí Mumlavy zvané Krakonošova snídaně.
Varianta B 17,9 kmz Ručiček po zelené dlouhým sjezdem po pěkné asfaltové cestě, Krakonošova cesta, do Harrachova. 
Krakonošova snídaně, rozcestí.  Z rozcestí stoupáme po zpevněné vozovce směrem na Voseckou boudu – červená značka. Tuto však po 1,3 km opouštíme a odbočujeme vlevo na Janouškovu cestu – též Terex. Po ní střídavě stoupáním a sjezdem až na hlavní silnici vedoucí z Harrachova na Polsko. Po silnici  vpravo asi 300 m na vlastní přechod do Polska. Zde můžeme navštívit obchod místo původní restarace.
Varianta C 26,8 km: po červené od Krakonošovy snídaně dlouhým sjezdem k Mumlavským vodopádům a dále do Harrachova 
Harrachov- Jakuszyce přechod do Polska. Delším jezdem po hlavní silnici pak již na začátek naší trasy.

 

 

PIVNÍ STEZKA

Odkaz na mapu
Délka trasy: 45,2km
Výškové převýšení: 865m

Popis trasy: 
Harrachov, Nový Svět. Začátek trasy je opět v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek. Z hlavní silnice jedeme  vlevo po vedlejší silnici a pod obchodem na sídlišti vpravo. Dále přes celé Anenské údolí kolem sedačkové lanovky na Čertovu horu na silnici procházející Harrachovem. Zde vpravo a na začátku autobusového nádraží opět vpravo po mostě přes řeku Mumlavu. Odtud  po zelené turistické značce na  Rýžoviště. Z Rýžoviště dále přímo po pěkné tzv. Krakonošově cestě nejprve k restauraci Zátiší u lesa a odtud pak mírným, ale dlouhým stoupáním až na rozcestí na Ručičkách. I tento úsek vede po zelené turistické značce. Na rozcestí vlevo nejprve mírným, ale dlouhým stoupáním až na Dvoračky.
Dvoračky, chata. Za chatou pak vpravo po červené prudkým sjezdem na rozcestí v Sedle pod Dvoračkami. Zde vlevo po zelené nebo přímo dále po lepší cestě – po příjezdu na silnici však vlevo.
Rezek, osada, rozcestí. Po občerstvení vpravo po silnici, stále po zelené, až ke konci lesa. Zde vlevo a vzápětí vpravo opět po zelené. Za Hejlovem v mírném sjezdu z asfaltové silnice vpravo až na rozcestí níže v Bratrouchově. Na rozcestí dále -100 m pod velkým pensionem Omega, který leží vpravo u cesty – ze zelené vlevo a sjezdem pak po silnici až na hlavní silnici u řeky Jizery. Zde vlevo a za Hradskem – leží vpravo za řekou – v dlouhé levotočivé zatáčce vpravo přes starý most – je vidět ze silnice. Po úzké silnici stoupáme výše, ale vzápětí odbočujeme vpravo po žluté. Po lesní zpevněné cestě pak až ke zřícenině hradu Nístějka – leží těsně u cesty.
Nístějka, zřícenina hradu. Po prohlídce zříceniny pokračujeme dále po žluté. Kamenitá cesta není v dobrém stavu a kola  asi z části povedeme. Prudké stoupání však vzápětí vystřídá lepší cesta a výše můžeme odbočit vpravo k Dykově skále – je značeno. Cestou pak, již mírným stoupáním, pokračujeme až do Vysokého nad Jizerou.
Vysoké nad Jizerou, město. Přijíždíme po silnici kolem kostela k muzeu a odbočujeme vpravo na náměstí. Přes náměstí přímo a později sjezdem, kolem lyžařského areálu v Šachtách, bez odbočení až na křižovatku ve Sklenařicích k restauraci Mexiko. Dále po silnici přímo mírným stoupáním až na první křižovatku výše asi po 1,5 km. Zde vpravo a sjezdem na další křižovatku. Zde vlevo až ke kostelu a  muzeu v Pasekách.
Paseky n. Jizerou, osada. Před kostelem vpravo a prudkým sjezdem na cestu, která ji kříží asi o 500 m níže. Zde vlevo  po modré, je to tak zvaná Planýrka, a skoro po vrstevnici  až na rozcestí na Mýtě. Známou cestou pak již na začátek naší delší okružní trasy.

Turistické tipy

Sklárna Harrachov

Sklárna Novosad a syn je soukromá, druhá nejstarší sklárna v Čechách. Byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Zachoval se zde tradiční způsob výroby.

 

Muzeum skla Harrachov

Muzeum skla je součástí sklárny. Obsahuje historicky a technologicky ucelenou sbírku historického skla z produkce harrachovské sklárny.

 

Pivovar Harrachov

Minipivovar s restaurací byl postaven v roce 2002 přímo v areálu sklárny a sousedí s hlavní hutní halou sklárny. Z restaurace je tak možné sledovat prosklenou stěnou výrobu skla. Je také možné jít z restaurace do hutní haly na ochoz nad pecemi rozpálenými do červena, kde na každého dýchne příjemné teplo.

 

Ski Muzeum Harrachov

Tradice Krakonoše – sklářství – lesnická činnost – doly – předměty užitné z minulosti – vývoj lyží (univerzální, běžky, skočky) – maketa obřího můstku – sportovní ocenění našich sportovců.

 

Hornické muzeum v Harrachově

Hornické muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003 v úrovni bývalého štolového patra. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa vedená typickým prostředím rudného dolu je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční tep­lota je 10–12°C (návštěvníkům doporučujeme teplejší oblečení).Návštěvníci jsou vybaveni ochrannou přilbou a pláštěm a kromě kompletního těžního stroje zde uvidí důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, důlní nakladač aj. Prohlídka s výkladem průvodce trvá asi jednu hodinu a návštěvníci poznají práci v dnes již neexistujících rudných dolech.

 

Mumlavský vodopád

V údolí říčky Mumlavy přibližně 1,5 km od Harrachova najdete cca 10 m vysoký Mumlavský vodopád. Ten je jedním z nejkrásnějších a také nejmohutnějších v celé České republice. Jen pár desítek metrů proti proudu řeky naleznete také zajímavý erozní útvar – tzv. Obří kotle (obří hrnce) – balvany a skalní plotny s „mísami“, které proud dále prohlubuje.

 

 

Krkonošské muzeum Šindelka

Expozice je umístěna v žulové budově, která je známá jako Šindelka. Šindelová střešní krytina se zde vyráběla od počátku 19. století až do 30. let 20. století. Posledních 60 tisíc šindelů vyrobených v roce 1934 bylo použito na starou Labskou boudu.

 

 

Ozubnicová železnice Tanvald – Harrachov

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Vlaky na této trati kdysi překonávaly několik set metrů převýšení a na nejstrmějším úseku z Tanvaldu do Kořenova proto využívaly ozubnici. Jen málokterá železnice se může pyšnit tolika „nej“ jako jizerskohorsko-krkonošská železniční trať Tanvald – Harrachov, kterou najdeme v jízdním řádu pod číslem 035. Zajímavá je nejen unikátním stavebním provedením, ale také svojí bohatou historií. Stala se pravidelným cílem cest pro obdivovatele železnice a technických památek z celé Evropy a v roce 1992 byl úsek Tanvald – Kořenov prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k odběru našich novinek a zůstaňte s námi v kontaktu

Online booking